Ali Kemal Denizci

Ali Kemal Denizci

Ali Kemal Denizci (d. 1 Mart 1950, Trabzon), Trabzonspor, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta oynamış olan Türk eski millî futbolcu, teknik direktör. Lakabı Fırtına Kemal olan Ali Kemal Denizci, eski futbolcu Osman Denizci’nin abisidir.

Futbolculuk kariyeri

Kulüp takımları kariyeri

17 yaşındayken futbolcu lisansını kaçak çıkardı. İlk takımı Çarşıbaşı’dır. Bir sene sonra Trabzon Yolspor’a transfer oldu. Ardından o sıralar üçüncü ligde olan Rizespor’a geçti. 2 sene kaldığı Rize’de gösterdiği performansla Kayserispor’dan teklif aldı. Kayseri’de imza attıktan sonra ikinci ligdeki Trabzonspor’un ona teklif getirmesi üzerine sözleşmeyi iptal ederek Trabzonspor’da oynamaya başladı.

 

Kadro kurulduktan sonra Trabzonspor, ilk yıl şampiyonluğu averajla Kayserispor’a kaptırdı. Bir sonraki sezon ise şampiyon olarak Türkiye Birinci Ligi’ne çıktı. Birinci Lig’deki ilk sezonunda (1974-75) Trabzonspor ligi 9. bitirdi ve kupada final oynadı. İkinci sezonda ise büyük bir sürpriz yapan Trabzonspor, Türkiye Futbol Ligi’nin 4. Şampiyonu oldu.

Bu şampiyonluk Ali Kemal Denizci, Cemil Usta, Şenol Güneş, Necmi Perekli, Ali Yavuz, Bekir Barçın, Necati Özçağlayan, Kadir Özcan gibi yıldızları yarattı ve sonraki 4 yılda Trabzon 3 şampiyonluk daha elde etti. Ali Kemal Denizci, 1976-1977 sezonunda da şampiyonluk kazandı.

Trabzonspor’un girdiği mali bunalım ve 1977-78 sezonunda şampiyonluğun Fenerbahçe’ye kaptırılması, Ali Kemal Denizci’yi kulüpten ayırdı ve 1978’de Fenerbahçe’ye transfer oldu. Fenerbahçe’de mutlu ve başarılı olamayan Denizci, teknik direktörü Friedel Rausch’u ikna ederek 1981’de Beşiktaş’a transfer oldu. Uzun süredir şampiyonluk kazanamayan Beşiktaş onun da katılımıyla 1981-82 sezonunda şampiyonluğa ulaştı.

Millî takım kariyeri

1984 yılında futbolu bırakan Ali Kemal Denizci, Trabzonspor’un ilk milli futbolcusudur. Kardeşi Osman Denizci sırasıyla Rizespor, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Erzurumspor’da oynamış ve 1983’te Fenerbahçe’yle, 1984’te de Trabzonspor’la şampiyonluk sevincini tatmıştır.

Teknik direktörlük kariyeri

Aktif futbolculuk yaşantısı sonrasında bir dönem Trabzonspor’da yardımcı teknik direktörlük de yapan Ali Kemal Denizci, bugün Türkiye Futbol Federasyonu’nun Karadeniz Bölgesi sorumluluğunu yapmaktadır.

alikemaldenizci2

En Yeni Girdiler

 • Turgay Semercioğlu

  Turgay Semercioğlu

 • Mustafa Reşit Akçay

  Mustafa Reşit Akçay

 • Giray Bulak

  Giray Bulak

 • Sadi Tekelioğlu

  Sadi Tekelioğlu

2015 Tüfad Trabzon Şubesi Resmi Web Sitesi Rüzgar Medya Ajansı